Yün Yorgan Battaniye Kuru Temizlemesi Nasıl Yapılır?

Yün Yorgan Battaniye Kuru Temizlemesi Nasıl Yapılır?

Yaz temizliğinin yapıldığı zamanlarda yün yorgan ve yün yastıklar havalandırılmaya başlanır. Özellikle evde küçük çocuğu olanlar, bir de yün yorgan kullanıyorlarsa muhakkak hijyen sağlanmalıdır.

Çoğu ev hanımı, daha kolay olduğu için yün yorganlarını makinede yıkamayı tercih etmektedir. Sağlıklı olduğu için yün yorganlar, genelde evlerde bulunan yorgan çeşitlerindendir. Yün yorganların temizliği ise oldukça zordur. Yünlerin keçeleşmesini önlemek, deterjan kalıntılarının kalmaması için birçok noktaya özen göstermek gerekir.

Yün yorgan yıkanırken elde ya da makinede yıkamak yerine yün yorgan kuru temizleme yapılması daha tercih edilebilir bir yöntemdir. Yün yorganın doğallığının korunması, yünlerin keçeleşmesini önlemek için kuru temizleme tercih edilebilir.


Yün Yorgan Yıkama Aşamaları Nelerdir?

Yün yorganlar, uzun ömürlü olması, sağlıklı ve kullanışlı olmaları bakımından, birçok ev hanımı tarafından tercih edilmektedir. Üstelik yün doğa dostu olan, doğal malzemelerden oluşmaktadır.

Yün yorgan yıkama işlemi yapılırken doğal malzemeler kullanılarak yıkama yapılması gerekir. Yünlerin yapısını korumak, doğallığını bozmamak, topaklanması önlemek için yüksek ısıya ulaşmış suda yıkanmamalıdır.

 • Uygun deterjan seçimi
 • Elde yıkama biçimi
 • Makinede yıkama biçimi

Yün yorgan yıkama aşamasında ilk olarak uygun deterjan seçimi yapmak önemlidir. Elde yıkama ve makinede yıkama işlemleri için farklı uygulamaların yapılması gerekebilir.


Yorgan için Kullanılan Yün Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle çoğu evde yün yorganlar kullanılmaktadır. Sağlıklı yapısı, kışın üşütmemesi, rahat kullanımlı olması sebebiyle birçok ev hanımı, yün yorganları tercih etmektedir. Yorgan için kullanılan yün çeşitlerini, yıkama aşamasında bilmek gerekir.

 • Deve yünü ile yapılan yorganlar oldukça dayanıklıdır. Toza, kire ve aşınmaya karşı dirençlidir.
 • Keçi ve koyun yünü ile yapılan yorganlarda, yumuşaklık ve rahatlık bulunur.
 • Alpaka ve merinos yünleri ise maliyet yüksek olduğu için diğerlerine göre daha az tercih edilir.
 • Apak yünü ise, yıkanırken yuvarlanma ya da topaklanma yapmaması, keçeleşme görülmemesi sebebiyle en çok tercih edilen yün çeşididir.

Yorgan için kullanılan yün çeşidine bakarak yün yorganın yıkanması en doğrusudur.

 
Yün Yorgan Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En eski yöntemlerden biri olan elde yıkama ve makine yıkama yöntemleri artık eskilerde kalmaya başlamıştır. Elde ya da makinede yıkarken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Yün yorgan yıkarken, yünlerin keçeleşmemesi, topaklanmaması oldukça önemlidir.

 • İlk olarak yün ve yorgan birbirinden ayrılarak, ayrı ayrı yıkanmalıdır.
 • Yün yorgan elde ya da makinede yıkanırken muhakkak yıkama talimatlarına uyularak yıkanmalıdır.
 • Elde ve makinede suyun sıcaklığı 30 dereceyi aşmamalıdır.
 • Yün çeşidine göre lanolin, jel ya da yün yıkama özel şampuanlarından kullanılarak yünler yıkanmalıdır.
 • Yünler yıkandıktan sonra düz bir yüzey üzerine serilerek ara ara havalandırma yapılmalıdır. Bunun amacı her bir yün parçasının eşit miktarda kurumasını sağlamak içindir.
 • Kurutma işlemi bittikten sonra bir değnek yardımıyla ipler havalandırılarak birbirine yapışan yünler ayrılmalıdır.


Yün Yorgan Yıkamada En Etkili Yöntem Hangisidir?

Yün yorganları birkaç türlü temizleme olanağı bulunmaktadır. Birçok ev hanımı, maliyetli olması açısından elde ya da makinede yıkamayı tercih etmektedir. Ancak hem kolaylığı hem de bütçeyi sarsmayan fiyatlarıyla organik kuru temizleme yöntemi en etkili yün yorgan yıkama yöntemidir.

 • Elde yıkama
 • Makinede yıkama
 • Yün yorgan kuru temizleme işlemi ile yıkama

Yün yorgan yıkarken yünün cinsine göre deterjan seçimi yapılması gerekir. Yün yorganlar için özel üretilmiş şampuan ve jeller doğru seçimdir. Klorsuz, ağartma özelliği olmayan PH değeri olan çamaşır deterjanları da yün yorgan yıkamada etkilidir.

Yün yorgan yıkarken alerji unsuru oluşturabilecek sabun ya da deterjanlar kullanılmamalıdır. Zamanla yünün içine işleyen deterjan kalıntıları, insan vücudunda alerjiye neden olabilmektedir.

Yün yorganların elde yıkanması biraz zahmetlidir. Yorganın su içinde bir süre bekletilmesi, yıkama yapılırken harcanacak efor ve durulama işlemlerinin ardından yorganın sıkılması ve ipe serilmesi gibi birçok uzun işlem uygulanmalıdır.

Teknolojik ürünler, birçok ev hanımını, yün yorgan yıkarken çamaşır makinelerine yönlendirmektedir. Ancak burada en önemli nokta, makinenin çamaşır kapasitesidir. Yıkama suyunun yünün çeşidine göre ayarlanması gerekir. Eğer 30 derecenin üstünde bir yıkama olursa ürün deformasyona uğrayabilir.

Doğal yünlü yorganlar iki kere durulanarak tüm kimyasallardan arındırılmalıdır. Kurutma ve çevirme işlemleri yapılmamalıdır. Yıkama bittikten sonra makinede nemini almasını için bir süre bekletilerek, güneş görmeyen bir yerde ipe serilmelidir.

Tüm bu işlemler her ne kadar kolay gibi görünse de aslında zorlayıcı ve yıpratıcı işlemlerdir. Bu yüzden Ümit kuru temizleme firmalarından destek alınarak yün yorgan kuru temizleme yöntemi seçilebilir.